Prematüre Ejakülasyon ve Prexocin

Prematüre Ejakülasyon (Erken boşalma) nedir?

Prematür ejakülasyon, seksüel aktivite esnasında, arzu edilen zamandan önce ejakülasyon ve orgazmın meydana geldiği, oldukça sık rastlanılan seksüel disfonksiyonlarından biridir. “Prematür ejakülasyon” ve “ejakülasyo precox” gibi isimlerle adlandırılan erken boşalma, tüm dünyada 18-70 yaş arasındaki erkeklerin % 22,7′sini ve dolayısıyla aynı oranda çifti etkileyen bir hastalıktır.

Yaştan bağımsız olarak, dünya genelinde yaklaşık her5 erkekten 1’inietkiler.  Türkiye’de de yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre hastalığın gözlenme oranı %20 olarak bulunumuştur.

Prematüre ejakülasyon 60 yaş altında erkeklerde en yaygın gözlemlenen cinsel fonksiyon bozukluklarından biri olmakla birlikte, erkek hastalıkları arasında tanı ve tedavi düzeyi en düşükler arasında yer almaktadır.

Erkeklerde cinsel yanıt 4 aşamadan oluşan bir fiziksel değişiklikler döngüsü olarak tanımlanmıştır: istek, uyarılma, orgazm (boşalma) ve tatmin. Erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozukluğu genellikle cinsel yanıt döngüsünün ilk 3 aşamasından birinde veya daha fazlasında ortaya çıkar.

Erken boşalma önceleri sadece psikolojik bir rahatsızlık olarak düşünülse de günümüzde hastalığın etyolojisinin birçok nedene bağlı olduğu bilinmektedir.

Tedavisinde davranış terapileri ve ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Tedavi türü kişiye ve partnerine uygun olarak seçilmelidir.

Prematüre ejakülasyonun bir hastalık olduğu ve doktor tarafından önerilen ilaçlarla tedavi edilebileceği; bunun için internet sitelerinde karşılaşılan ürünlerin sağlık açısından zararlı olacağı unutulmamalıdır. 

Erken boşalma tedavisinde kullanılan sprey formunda ki tek reçeteli ilaç Prexocin olarak bilinmektedir. Prexocin, erken boşalma problemini tıbbi yöntemlerle ortadan kaldırır ve cinsel anksiyete bozukluğu tedavisine yardımıc olur.