Elmiron Soruları

Elmiron Soruları

Elmiron 100mg kapsül nedir ve ne için kullanılır?

Elmiron, etken maddesi Pentosan Polisülfat Sodyum olan İnterstisyel sistit hastalığında kullanılan oral bir ilaçtır. Her kapsül 100 mg etken madde içerir. Bir kutuda 100 kapsül bulunmaktadır.

Elmiron 100mg kapsülü nasıl kullanmalıyım?

Elmiron 100 mg kapsül doktorunuz farklı bir şekilde önermediği sürece gün de 3 kez 1 kapsül şekilde kullanılır. 3 ay boyunca tedaviye devam edilmelidir. 3 ay sonrasında doktorunuz gerekli görürse bir 3 ay daha kullanılmalıdır. Tedavi süresinde semptomlarda azalma olsa dahi tedavi mutlaka tamamlanılmalıdır.

Kapsüller yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alınmalıdır.

Elmiron 100mg kapsülü daha önce Türk Eczacılar Birliğinden temin ediyorduk, bundan sonra nereden alabiliriz?

Daha önce ilaç yurtdışında üretilen bir firmadan geldiği için Türk Eczacılar Birliği hastalara temin ediyordu. Ancak ilaç ülkemizde ruhsat alınarak üretime başladığı için artık Türk Eczacılar Birliği yurtdışı firmasından temin etmiyor. İlaç şu an Türkiye’deki bütün eczanelerden temin edilebilir.

İlacı hangi hekim reçete edebilir?

Üroloji veya kadın doğum uzmanı tarafından ilacınız reçete edilebilir.

Elmiron 100mg kapsülün devlet ödemesi var mı?

Elmiron için SGK’na geri ödeme için başvurulmuştur. Bu süreç tamamlanana kadar devlet ilacı ara ödeme kapsamına almıştır.

Ara ödeme nedir?

Ara ödeme, ilaçların eczaneden hasta tarafından ödenerek alınıp istenilen belgelerle SGK’na başvurarak ödediği ücreti devletten iade almasıdır. Bu kapsamda en fazla 1 aylık dozda ilaç bedeli karşılanır.

SGK’ndan ücretimi geri alabilmek için ne yapmalıyım?

Bunun için bazı evrakları toplamanız gerekir. Bu toplana evraklar ile İbn-i Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak eczaneye ödediğiniz ücreti tekrar temin edebilirsiniz.

Gerekli evraklar

  1. Hasta adına eczane tarafından düzenlenen fatura (kamu kurum iskontosu (%11) ve kademeli eczane iskontosu perakende satış fiyatı (769,06 TL) üzerinden düşülecektir.)
  2. Reçete
  3. Sağlık raporu (elektronik veya başhekim onaylı kağıt rapor olabilir. Rapor elektronik ise etken madde kodunu (YDIA2J) içermelidir.)
  4. İlaç kutusu
  5. Medula manuel reçete kaydı (karekod sonlandırma)
  6. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) alınan endikasyon onayı
  • Bunun için doktorunuz REIYS sistemi üzerinden hasta adına endikasyon dışı ilaç formunu doldurup TİTCK’na göndermeli. Endikasyon onayı bu form değelndirildikten sonra TİTCK tarafından hastaya iletilecektir.

Tüm bu belgelerle birlikte İbn-i Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezine şahsen veya posta yolu ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

İbn-i Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi

Adres: Ehlibeyt mah. Cevizlidere cad. no:20 Balgat/Çankaya- ANKARA

Tel: 0312 583 38 11

Endikasyon Onayı için TİTCK tel: 0312 218 36 44